Rekrutacja
Zasady rekrutacji w Katolickim Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej na rok szkolny 2020/2021
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Dokument uwzględnia niektóre z uwag, które napłynęły do MEN w trakcie konsultacji społecznych.
Harmonogram został dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Poniżej przekazujemy terminy postępowania rekrutacyjnego oraz komunikat MEN w tej sprawie.
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 – komunikat MEN
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020-2021 – plik pdf
Zasady ogólne:
- Szkoła nie uczestniczy w elektronicznym naborze kandydatów do szkół ponadpodstawowych..
- Nabór odbywa się zgodnie z:
a) Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r.
b) Zarządzeniem Łódzkiego Kuratora Oświaty z dnia 21 maja 2020 r. - O przyjęcie do szkoły może ubiegać się absolwent szkoły podstawowej.
- Komisja rekrutacyjna powołana przez organ prowadzący szkołę ustala wyniki postępowania rekrutacyjnego i podaje listę kandydatów zakwalifikowanych.
- Do szkoły przyjęty zostanie uczeń zakwalifikowany, który po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego złoży w terminie oryginały wymaganych dokumentów.
- Jeśli w szkole nie przeprowadzono pełnego naboru w ustalonym terminie, zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca.
- Organ prowadzący szkołę dysponuje w każdym roku szkolnym dwoma miejscami tzw. dyrektorskimi.
Zasady rekrutacji:
- Kandydat może dokonać wyboru jednej z dwóch klas o rozszerzeniach podstawy programowej z:
a) matematyki, fizyki, geografii
b) biologii, chemii, matematyki
* przy dużym zainteresowaniu istnieje możliwość realizacji rozszerzeń: język polski, historia
W obu klasach obowiązuje język angielski dla zaawansowanych oraz język rosyjski lub niemiecki do wyboru. - Maksymalna liczba uczniów w każdej z klas – 24 osoby.
- Termin składania wniosków i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły – od 15 czerwca do 10 lipca br. do godz. 15:00.
- Termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty od 31 lipca – do 4 sierpnia br.
Zasady punktacji:
W postępowaniu rekrutacyjnym kandydat może uzyskać maksymalnie 200 pkt.
O przyjęciu kandydata decyduje suma punktów otrzymanych za:
1) egzaminu ósmoklasisty – 0,33 pkt za każdy procent punktów uzyskanych z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym (maksymalnie 100 pkt)
2) oceny z języka polskiego i matematyki, na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej- (maksymalnie 36 pkt.) oraz oceny z wybranych przedmiotów (zgodnie z kierunkiem kształcenia) na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej – (maksymalnie 36 pkt.)
Klasa A | Klasa B |
---|---|
fizyka | biologia |
geografia | chemia |
Oceny języka polskiego, matematyki i wybranych przedmiotów przeliczane są na punkty w sposób następujący:
celujący – 18 pkt.
bardzo dobry – 17 pkt.
dobry – 14 pkt.
dostateczny – 8 pkt.
dopuszczający – 2 pkt.
3) Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem (7 pkt.)
4) Ponadto:
a) Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim organizowanych przez kuratora oświaty przyjmowani są niezależnie od przyjętych kryteriów.
b) Za uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim, wojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień tytułu finalisty konkursu przedmiotowego (10 pkt.) i laureata (7 pkt.) lub finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego (5 pkt.)
c) Za uzyskanie wysokiego miejsca w innych zawodach wiedzy, a także konkursach artystycznych lub sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły na szczeblu:
a. międzynarodowym (4 pkt.)
b. krajowym (3 pkt.)
c. wojewódzkim (2 pkt.)
d. powiatowym (1 pkt.)
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania w przypadku, gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie wynosi 18 pkt.
d) Za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu (3 pkt.)
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o przyjęcie do szkoły (do pobrania).
- Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
- Zaświadczenie z OKE o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
- Dokumenty potwierdzające osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, wiedzy, olimpiadach, artystycznych i zawodach sportowych na szczeblu co najmniej powiatowym.
- Dwie aktualne fotografie (30x42mm) z danymi na odwrocie (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres).
- Opinia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej (tylko dla uczniów objętych pomocą ww. poradni).
- Oryginały wymienionych dokumentów należy złożyć w wymaganym terminie do 10 lipca br. do godz. 15:00 (świadectwo ukończenia szkoły), do dnia 4 sierpnia br. godz. 15:00 (zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty), listy zakwalifikowanych zostaną przedstawione w dniu 12 sierpnia 2020 r. ).